TacFit
Jako první připraven a jako poslední zůstávám.
Tréninkový systém TacFit stvořil americký expert na bojová umění
Scott Sonnon,
který v mládí trpěl krátkozrakostí, řídnutím kostí a byl dokonce úředně prohlášen za slepého. Nevzdal se a i přes nepřízeň osudu se dokázal stát instruktorem bojových umění Systěma a Combat Sambo. Právě na základě svých bohatých zkušeností se ,,svojí léčbou" stvořil tréninkový systém TacFit. Navíc byl systém původně stvořen pro profesionální tým závodníků v Sambo. TacFit byl však nakonec tak úspěšný, že jej do své přípravy zařadili jak americké vojenské jednotky, tak i policejní a dokonce i hasičské, kdy právě jeden ze speciálních programů byl stvořen pro hasiče.
Jak říkám sám autor, systém není nic převratného, jen byly dány funkční prvky z jednotlivých oblastí jako jsou např. bojová umění, yóga , kondiční tréninky či psychologie do jednoho programu, jehož pomocí můžete zvýšit svoji vnitřní sílu a odolnost proti stresu a mít lepší fyzickou kondici, přičemž používá známé či méně známé tréninkové nářadí a cviky.
Systém se skládá z několika speciálních programů (jsou zaměřeny na jeden způsob zatížení) a protokolů, kde jsou již požita všechna zatížení metabolismu používaná v tomto systému. Jedná se o HIIT trénink, což je vlastně vysoce intenzivní intervalový trénink.
Co se mě osobně na TacFitu líbí je tréninkový deník v rámci něhož mohu sledovat své pokroky, přičemž právě hodnocení není zaměřeno pouze na počet opakování, ale mimo jiné i na technické provedení cviku.
Způsoby zatížení metabolismu:
20/10X8+60
Cviky jsou poskládány do osmi sérií, kdy jedna série trvá 20 vteřin a 10 vteřin je přestávka, po ukončení série následuje minutová přestávka a po ní se cvičí další cvik v osmi sériích.
Do tabulky zapisujeme počet opakování a počítáme nakonec nejmenší počet opakování od každého cviku. V případě cviku levá a pravá strana (např. výpady) počítáme obě strany jako jeden bod.
4/1X4
Jedná se pouze o čtyři cviky, kdy jeden cvik cvičíme v délce čtyř minut, přičemž mezi cviky je minutová přestávka.
Zapíšeme počet opakování, nakonec sečteme a vydělíme počtem cviků.
EMOTM
Zde cvičíme pouze tři cviky, které bychom měli zacvičit během jedné minuty, čímž máme ukončeno jedno kolo. Pokud nestihneme cviky odcvičit v jedné minutě, docvičíme je a pak začínáme až začátkem následující minuty. Celková délka cvičení je 20 minut.
U kola, které stihneme ukončit, zapíšeme bod. U kola, jenž nestihneme v časovém limitu, píšeme nulu.
AMRAP
Máme určené čtyři cviky, které cvičíme bez přestávky v délce dvaceti minut. Po odcvičení všech čtyř cviků si započítáváme jedno kolo, které pak opakujeme.
Zapíšeme počet ukončených kol, případně, že poslední nedokončíme, zapíšeme počet kol a cvik včetně opakování, jímž jsme skončili.
(90/30x5)x2
Cviky jsou poskládány do pěti sérií, kdy každý cvik cvičíme v délce devadesáti vteřin a mezi jednotlivými cviky máme třicet vteřin přestávku a mezi sadami minutu.
Zapisujeme u jednotlivých cviků počet opakování a pak vybereme nejmenší počet sečteme
AFAP
V tomto zatížení máme čtyři cviky a určený jejich počet opakování. Cvičíme bez přestávky, dokud je celé neodcvičíme.
Zapisujeme čas, v němž jsme stihli sadu cviků odcvičit.
A co vlastně znamená znak?
Je složen z Floriánova kříže, který má uprostřed kruh symbolizující štít a v něm jsou vyobrazeny tréninkové kuželky. Po stranách Floriánova kříže jsou netopýří křídla.
Floriánův kříž - vyjadřuje ochranu před zraněním, odvahu ochraňovat druhé a ochotu pomáhat druhým i za cenu vystavení se nebezpečí. Floriánův kříž je zde na počest hasičů.
Křídla netopýra - symbolizují neviditelnost, rychlost, hbitost, přesnost a efektivitu. Křídla netopýra jsou zde vložena na počest bezpečnostních a vojenských složek.
Kuželky (clubbells) - představují první lidskou zbraň a symbolizují neustále probíhající trénink a připravenost.
Štít - symbolizuje ochranu před těmi, kteří nám chtějí ublížit, přičemž má pomáhat těm, jenž se vydali do nebezpečí.
A co vlastně znamená heslo pod znakem?
Volně přeloženo do češtiny jako první připraven a jako poslední zůstávám. Má nás motivovat k ochotě pomoci druhým mezi prvními a vydržet až do konce, dokud situace či nebezpečí není vyřešeno. Zároveň to má vyjadřovat i přístup k tréninku.
Neváhejte mě kontaktovat
731 477 147
váš Jirka Kubín